KOVALČÍKOVÁ ELEONÓRA , PhDr.

         Narodila sa 16. mája 1948 v Martine, no už polstoročie je Košičankou. Detstvo prežila do 5 rokov v Prešove a neskôr v nádhernom prírodnom prostredí Gemerskej Polomy, rannú mladosť v Bratislave, kde študovala propagačnú grafiku na...
Zistite viac

         Narodila sa 16. mája 1948 v Martine, no už polstoročie je Košičankou. Detstvo prežila do 5 rokov v Prešove a neskôr v nádhernom prírodnom prostredí Gemerskej Polomy, rannú mladosť v Bratislave, kde študovala propagačnú grafiku na Strednej škole umeleckého priemyslu. Ukončila UPJŠ v Prešove na Filozofickej fakulte odbor vzdelávanie a výchova dospelých - špecializácia teória a sociológia kultúry. Navrhovala a graficky upravovala katalógy, pozvánky, plagáty, bulletiny, obálky knižných publikácií ako aj návrhy scén a kultúrne podujatia. Počas aktívneho života pracovala v krajských kultúrnych zariadeniach a v cestovnom ruchu.      

           Popri aktívnom štýle života sa dostala k maľovaniu až v dôchodkovom veku. Inšpirovaná svojimi známymi sa "upísala" Inštitútu vzdelávania seniorov aj ako členka Občianskeho združenia K-Art a Českého spolku. Zúčastňuje sa výtvarných plenérov v Poľsku, Maďarsku, Česku, Rumunsku a na Slovensku, kde si v zaujímavom prírodnom a ľudskom prostredí rozširuje výtvarné videnie a techniku. Pracuje s akrylom, olejom a používa aj kombinované techniky. Vo svojej tvorbe stvárňuje prírodu, zákutia a pamätihodnosti Košíc a témy, ktoré ju momentálne zaujmú. Pravidelne vystavuje na kolektívnych výstavách a prezentáciách klubov a združení, doma i v zahraničí ako aj na Krajskej súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby VÝTVARNÉ SPEKTRUM. Venuje sa tiež kurátorskej činnosti autorských výstav, najmä košických výtvarníkov.

          Obohacujú ju stretnutia s ľuďmi, priateľmi a známymi, na kultúrnych či vzdelávacích podujatiach, výstavách, v Štátnom divadle, kde stále vypomáha ako uvádzačka. Ďalšou jej celoživotnou záľubou bolo a stále by bolo cestovanie po svete, spoznávanie nových krajín a kultúr. Až do pandémie bola delegátkou cestovnej kancelárie FERROTOUR v Chorvátsku.


Menej