KORENKO ĽUBOMÍR, Mgr. art.

Narodil som sa v Kežmarku. Maľovaniu, kresleniu a tomuto druhu tvorivej činnosti sa venujem už od malička. Táto moja záľuba, ktorá vo mne rástla a postupne sa vyvíjala, sa stala vecou, bez ktorej si sám seba ani neviem predstaviť. Túto moju...
Zistite viac

Narodil som sa v Kežmarku. Maľovaniu, kresleniu a tomuto druhu tvorivej činnosti sa venujem už od malička. Táto moja záľuba, ktorá vo mne rástla a postupne sa vyvíjala, sa stala vecou, bez ktorej si sám seba ani neviem predstaviť. Túto moju záľubu a pasiu v tvorivej činnosti, som dokázal využi a zužitkovať aj v období môjho štúdia, počas strednej a vysokej školy. Pod vedením doc. Mgr. Art. Tadeusza Blonského som vyštudoval dizajn na Fakulte umení v Košiciach. Ďalšiemu môjmu rozvíjaniu v maľbe a farbe mi bolo potešením pod vedením akademického maliara Jozefa Haščáka. Strednú školu, odbor Konštrukcia a tvorba nábytku, som absolvoval v Spišskej Novej Vsi. Taktiež som navštevoval Základnú umeleckú školu v Poprade pod vedením Iny Dunajovej.

 

Na týchto školách som získal základy anatómie, maľby a kresby, ktoré teraz zúročujem vo svojej tvorbe. V rokoch 2005 – 2012 som žil, tvoril a vystavoval vo Veľkej Británii, ako člen umeleckej skupiny Warwickshire Artists. Po týchto rokoch štúdia a po všetkých mojich skúsenostiach, sa u mňa vyvinul záujem v expresívno-abstraktnej maľbe. Inšpiráciu získavam všade okolo mňa, v prírode, v správaní ľudí a celkovo v dianí vo svete. Páči sa mi experimentovať s rôznymi štýlmi maľby, ale mojim obľúbeným médiom je akvarel, vďaka svojej nezávislosti a voľnosti v tvorbe. Farby sa na papieri prelínajú a spájajú spolu, vytvárajú nádherné a často nečakané spojenia. Aktuálne túto uvoľnenosť akvarelu transferujem do diel maľovaných na plátna, alebo iné povrchy pomocou akrylu v kombinácii s rôznymi materiálmi.

 

Je to jedno z médií, ktoré mi túto transformáciu umožňuje. Tiež si myslím, že veľmi dôležitou súčasťou môjho procesu tvorby je kresba. Linka je neoddeliteľnou súčasťou v rámci štruktúry tvorby diela. Moja práca vždy začína pri čiare a pokračuje s tým v ďalšom procese, kde táto štruktúra kresby sa zapája do konečného výrazu obrazu. Vždy sa snažím nabiť svoje obrazy nejakou energiou. Tok energie, emócie a moje predstavy, ktoré sú ukryté niekde v mojom vnútri, sa nejako snažím preniesť vizuálnou formou a predstaviť na mojich obrazoch. Vždy je tu nejaký príbeh, ale tiež chcem nechať otvorené dvere pre diváka a jeho fantáziu, aby mohol vstúpiť do sveta v mojich obrazoch a vytvárať svoje vlastné príbehy.

 

Mgr. Art. Ľubomír Korenko

INDIVIDUÁLNE VÝSTAVY:

1995 – Mestská výstavná sieň Barónka – Kežmarok

2009 – Pastelaria Portuguesa – Warwick/Anglicko

2013 – Štrbské Pleso – Hotel FIS

2013 – Podtatranská Knižnica – Spišská Sobota

2013 – Galéria Skala – Tatranská Lomnica

2013 – Cherry caffe – Poprad

2014 – Kaviareň Galérka – Penzión Spišský dvor – Smižany

2014 – OC Olomouc City – Olomouc

2014 – Kaviareň „JINE KAFE“ – Ostrava

2014 – 2015: Kreativo – Poprad

2015 – Tatranská galéria – Poprad

2016 – Galéria Radost – Havírov

2017 – Podtatranská Knižnica – Spišská Sobota

 

KOLEKTÍVNE VÝSTAVY:

2000 – Východoslovenská galéria v Košiciach

2001 – Divadlo Thalia v Košiciach

2001 – Východoslovenské múzeum v Košiciach

2003 – Technické múzeum v Košiciach

2008 – Galéria Laterna Slovinsko, Hviezdy na nebi – výstava umelcov z 27 štátov Európskej únie.

2009 – Tatranská galéria – Poprad - “10 – 20 – 30″

2009 – Dopravné Múzeum – Coventry/Anglicko

2009 – Galéria Opera – Budapešť/Maďarsko


Menej