Všetky drahokamy, ktoré sú amorfné - nemajú žiadnu kryštalickú štruktúru - sú single lom. Existuje niekoľko podkategórií z amorfných drahokamov: opály, prírodné skla, a organické drahokamy.

 

 

Opál

Opal je forma kremeňa, chemicky podobný kremeňu , ale s obsahom vody v minerálnej štruktúrou. drahý opál obvykle obsahuje 6-10% vody a skladá sa z drobných kremenných oblastí usporiadaných pravidelným vzorom. More than any other gem, each opal is unique. Viac než ktorýkoľvek iný drahokam, opál každý je jedinečný a žiadny iný kameň nie je tak bohatý a rozmanitý . Opály sú tiež najviac citlivé kamene –bežne sa  opotrebuje. Názov opál bol pravdepodobne odvodený z Sanskrit "úpal", čo znamená "cenný kameň." V starovekom Grécku sa opál stal talizmanom zlodejov ktorých mal ochraňovať. Opály boli obdivované už v starovekom Ríme. Až do objavenia Ameriky sa najcennejšie opály nachádzali na území dnešného východného Slovenska. Po dobytí Mexika sa do Európy dostali tzv.  aztécke opály, ktoré uchvátili vtedajší zberateľov. Po objavení Austrálie sa začali objavovať ďalšie opály, z tohto kontinentu v súčasnosti pochádza z Austrálie deväťdesiat percent opálov na svete. Opal je nádherný drahokam, ktorý môže byť remeselne spracovaný do atraktívnych a relatívne lacných šperkov. Opál vzniká vyzrážavaním kyseliny kremičitej v gélovitej forme z roztokov bohatých na SiO2 v pieskovcoch alebo vulkanických horninách.. Opál je amorfný a má rôznorodý habitus - môže byť celistvý, hroznovitý, obličkovitý, kvapľovitý, guľovitý, hľuzovitý, prípadne môže vytvárať konkrécie. Drahý opál je mliečnobiely alebo čierny a prekrásne hrá rozličnými dúhovými farbami, zvyčajne červenou, modrou a žltou (opalizuje). So zohrievaním vody, ktorá je v ňom viazaná, sa jeho farba často mení. Napríklad ak sa drahý opál zohreje v dlani, bude sa mimoriadne lesknúť. Ohnivý opál je žltý alebo červenkastý a môže, ale nemusí opalizovať. Obyčajný opál je sivý, čierny alebo zelený a hrou farieb sa nevyznačuje/ nazývaný aj ako polopál/ . Vryp opálu je biely. Tento minerál môže byť priehľadný až nepriehľadný. Jeho lesk sa mení od skleného až po smolný, mastný alebo perleťový, najčastejšie však býva sklený. Opálovou hmotou býva niekedy fosilizované drevo, hovoríme o drevnom opále. Tieto opály nie sú vhodné na klasický výbrus  pre klenotnícke účely. Brúsia sa do tvaru kabošonov- sú najčastejšie nepravidelné- aby sa ukázala hra farieb. Najviac sa fazetuje ohnivý opál. Celkovo opál je veľmi citlivý na vyššiu teplotu, nesmie prísť do styku so žiadnym olejom alebo ostrým čistiacim prostriedkom, nesmie sa s ním udrieť. Na klenotnícke účely sa používajú veľa druhov opálu.                                                                                                                                           Opál všeobecne zosilňuje charakterové vlastnosti - pozitívne i negatívne a tak v "nečistých" rukách môže pôsobiť negatívne. Ľuďom ktorí sú však duchovne čistí a so svojou dušou v rovnováhe však pomáha. Lieči srdce, nervové poruchy a zostruje zrak. Obyčajný opál prevažne hnedých až čiernych kalných tónov umožňuje nášmu organizmu prijímať pravidelný prísun životodárnej energie.     

 

 druhy opálov:

 

-          DRAHÝ OPÁL – bielý do modra, opalizuje

-          OBECNÝ OPÁl-  najbežnejšia forma

-          MLIEČNÝ OPÁL –MOSS- mliečnobiely, nepriehľadný

-          ČIERNÝ OPÁL – opalizuje- ale je aj obyčajný čierný- zafarbený manganom

-          SIVÝ, MODRÝ,  PRASOPAL – podľa farby

-          HARLEKÝN OPÁL

-          DOUBLE OPÁL – kabátec opál

-          BLOUDER OPÁL – opalizujúci

-          OHNIVÝ OPÁL – FIRE- žltý, červený, oranžový -sfarbený oxidmi železa, priesvitný až nepriesvitný

-          HYALIT – najčistejšia forma, číry a bezfarebný

-          DENTRICKÝ- MACHOVÝ OPÁL-  kríčkový

-          DREVENY OPÁL – skamenelé drevo popretkávané  opálom

 

 

Moss Opal

Moss opál je mliečno biely opál s unikátnou zelenou farbou na kraji . Patrí do skupiny spoločných pre opály - na rozdiel od drahého opálu, ktorý zobrazuje všetky farby dúhy, obecný opál je nepriehľadný, priesvitný zriedka a nevykazuje žiadnu hru farieb. Moss opál má vlastnú príťažlivosť tmavo zelenými inklúziami v jeho mliečno bielom tele, ktoré sa podobajú  na mach. Opal podľa definície je hydratované oxid kremičitý, vždy obsahujúce tri až tridsať percent vody. Moss opály sú jemné drahokamy. Ich zraniteľnosť má čo do činenia s ich množstvom obsahu vody. Ak opál je v suchých podmienkách- praskne. Ich udržiavanie v tesnom vrecku s vlhkým kusom bavlny alebo tkaniny zabráni dehydratácii .Moss opal is often impregnated with oil, wax, or plastic. Moss opál je často impregnovaná olejom, voskom, alebo plastu. Vzhľadom k ich obsahu vody, opály sú tiež veľmi citlivé na náhle zmeny teploty. Sú trochu mäkké, ľahko sa  poškriabu. Riešením je vyčistiť opály mäkkou handričkou. Moss opály sa najlepšie hodí pre náušnice, brošne a prívesky. Už dávno ľudia verili v jeho uzdravujúcu moc. Uvádza sa, aby mohol zmierniť depresie a pomôcť jeho nositeľ nájsť pravú lásku. Opal je kameň pre tých, kto sa narodil v októbri. 

Fire Opal

Ohnivý opál je neobvyklý opál z Mexika, s farbami od žltej až oranžovej a oranžovo-červené,  hnedé a červené. Najlepšie kamene zvyčajne ukazujú živé farby v červeno-oranžovej kombinácii. Ohnivý opál vyzerá najlepšie na dennom svetle (tesne po východe a pred západom slnka), ktorý odhaľuje jej výnimočný oheň a farba hraje najpriaznivejšie. Na rozdiel od mnohých opálov, kvalitný ohnivý opál je priesvitný až priehľadný. Požiarne opály sú často fazetované, ale môže tiež byť videný aj ako kabošon a zvyčajne sa neupravuje.

 

Opál - Požiar púšte -  dňa 27. júla 1993, kameň známy  po celom svete pre svoje brilantné a ohnivé farby bol vyhlásený ako národný drahokam Austrálie. Austrálski domorodci verili, že sa farby opálu  boli vytvorené, keď dúha sa dotkla zeme, a tak vznikol opál známy aj ako oheň púšte. Opál je naozaj symbolom vyprahnutej stredu Austrálie. Vnímaná farba z opálu tiež závisí na uhle svetla dopadajúceho jeho povrch a farba sa môže zmeniť alebo dokonca zmizne, keď sa skvostom  otáča.

Austrálske opály sú veľmi stabilné, brilantné, čo z nich robí veľmi vhodný  materiál pre použitie v šperkárstve.  Opály z iných krajín sa najčastejšie nachádzajú v oblastiach zo sopečnej horniny, ktoré majú vysoký obsah vody, a tak majú tendenciu praskať alebo "šialenstvo" pri rezaní, brúsenie, leštenie,  ak sú držané v horúcich alebo suchých podmienkach.

Najviac drahých opálov najvyššej kvality pochádza z Austrálie, a najslávnejší z nich je čierny opál, ktorý sa nachádza na Lightning Ridge v Novom Južnom Walese. Čierny opál má tmavé pozadie s červenou, zelenou, modrou, fialovou, purpurovú alebo na žltú hrať oproti pozadiu.

Ľahšie opály, známe ako biele opály, majú kombinácie so žiarivými farbami, nachádzajú sa v Novom Južnom Walese, a na "Hlavné mesto opálového sveta," slávne podzemné mesto Coober Pedy na juhu Austrálie. Klíma je tak horúca a nehostinná v tomto meste, že baníci a ďalší členovia komunity stavajú svoje domy, obchody a verejné budovy pod zemou. Iné druhy opálov : priesvitné červené alebo oranžové pozadie a Boulder opál, čo je odroda bieleho opálu. Austrália má najväčšie opálové polia ,sú väčšie ako vo zvyšku sveta dohromady.

 

Opal Doublet-  Opál kabátec

Opál kabátec sa skladá z plátok prírodného opálu, musí byť  prilepený k čiernej podložke, ktorá spôsobuje farbu, aby sa stali živé.

Boulder Opal 

Boulder Opal je druhá najcennejšia forma opálu, po čiernom opále. Meno pochádza zo skutočnosti  že sa ťaží z veľkých balvanov irinstone - pod zemou .

 

 

Prírodné sklá sú obsidian a vltavín . They are amorphous because they formed under conditions of rapid cooling, which prevented crystal growth. Sú amorfné, pretože oni sa utvorili v podmienkach rýchleho chladenia, ktoré bránia rastu kryštálov. Imperial Topaz

 

 

Amorphous Opal

Natural Glass Obsidian Obsidian  prírodné sklo

Obsidian is a naturally occurring volcanic glass. Obsidian je prirodzene sa vyskytujúci – je to vulkanické sklo. It is formed when felsic lava extruded from a volcano cools without crystal growth. Je tvorený, keď sa láva z extrudovanej sopky ochladí bez rastu kryštálov. Obsidian bol známy už od prehistorických čias, a má niektoré zaujímavé vlastnosti, rovnako ako niektoré dôležité praktické použitie. Keď si kúpite drahokam, chcete si byť istí, že je prírodný kameň a nie sklo. But there is one kind of natural gemstone that actually is glass. Obsidian is a naturally occurring volcanic glass. Ale tu je jeden druh prírodného drahokamu, ktorý je v skutočnosti sklo. Obsidian is mineral-like, but is not a true mineral because it is not crystalline and does not have a well-defined chemical composition. Obsidian je minerálu podobný, ale nie je pravdaže minerál, pretože to nemá  kryštalickú presne stanovenú chemickú skladbu. Usually obsidian is at least 70% silicon dioxide. Obvykle Obsidian je najmenej 70% oxidu kremičitého. Pure obsidian is usually dark in color, though the color varies depending on the presence of impurities. Čistý obsidian je obvykle tmavej farby, ale farba sa mení v závislosti na prítomnosti nečistôt. Iron and magnesium give the obsidian a dark green to brown to black color. Železo a horčík dať obsidiánu tmavo zelenej až hnedej až čiernej farbe.

Obsidian môže obsahovať modely plynových bublín zostávajúcich z lávového prúdu, sa stotožnil pozdĺž vrstvy vytvorené ako roztavená hornina tiekla pred ochladí. These bubbles can produce interesting effects such as a golden or rainbow sheen. Tieto bubliny môžu vytvárať zaujímavé efekty, ako je zlatá alebo dúhový lesk. Since obsidian is composed mainly of silicon dioxide, it has similarities to quartz . Vzhľadom k tomu, obsidian sa skladá prevažne z oxidu kremičitého, má podobnosť s kremeňom . But since obsidian is not crystalline, it is not as hard as quartz, with a hardness of 5 to 5.5 on the Mohs scale . Ale pretože obsidián nie je kryštalický,  nie je tak ťažký ako kremeň, má tvrdosť 5 až 5,5 na stupnici Mohs . It also has a lower density (2.35 to 2.60) and refractive index (1.45 to 1.55). Okrem jeho použitia ako drahý kameň, obsidián bol použitý v kardiochirurgii, obsidianové  nože majú ostrie mnohokrát ostrejšie ako vysoko kvalitná chirurgická oceľ, skalpel má len asi 3 nanometrov široký . Even the sharpest metal knife has a jagged, irregular blade when viewed under a strong magnification. Aj najostrejší kovový nôž  má zubaté ostrie, nepravidelné pri pohľade pod silným zväčšením. When examined under an electron microscope an obsidian blade is still smooth and even. Pri pozorovaní pod elektrónovým mikroskopom kotúč obsidiánu je stále hladké a rovnomerné.                                                                                                       Obsidian is found in many locations that have seen volcanic activity, including Italy, Mexico, Scotland, Arizona, and the USA (Colorado, Texas, Utah, Idaho, Washington and California). Obsidian je nájdený v mnohých miestach, ktoré sme videli sopečnú činnosť, vrátane Talianska, Mexiko, Škótsko, Arizona, a USA (Colorado, Texas, Utah, Idaho, Washington a Kalifornia

Snowflake Obsidian

Obsidian is a naturally occurring volcanic glass. V niektorých kameňov, zahrnutie bielych kryštálikov kristobalit produkovať škvrnitý vzor, ​​známy v ako snehová vločka obsidian – snehový obsidian.

Vltavín

 

Tektite je všeobecný termín používaný na označenie prírodného skla hornín vzniknutých dopadom meteoritov na zemský povrch. They are found in just four locations around the world, known as strewnfields . Sú nájdené len na štyroch miestach po celom svete, známych  ako strewnfields. Material from a large meteorite impact may be strewn several hundred kilometers from the impact crater. Materiál z veľkého dopadu meteoritu môže byť rozhádzaný na niekoľko sto kilometrov od krátera. The four known strewnfields are centered in Germany; Australia; Chesapeake Bay, Maryland in the USA; and Ghana. Štyri známe strewnfields sú sústredené v Nemecku, Austrálii, Chesapeake Bay v Marylande v USA a Ghane. Moldavite has been found only in the Czech Republic, part of the German strewnfield.

 

The natural glasses include obsidian and moldavite . TanzaniteIdocraseTiger's Eye MatrixJadeite AquamarineOnyx Vltavín  Moldavit

Vltavín bol nájdený len v Českej republike, ktorá je súčasťou nemeckého strewnfield. Tento  drahokam patrí do skupiny Tektite.Though moldavite has been promoted by some as extraterrestrial, that is probably not the case. Podľa teórie tektitov, dopad meteoritu roztopí materiál na zemskom povrchu a katapultuje to až do niekoľko sto kilometrov od miesta dopadu. The molten material cools and solidifies to glass. Roztavený materiál sa ochladí a spevní sa na sklo.On this theory, a meteorite impact causes their formation, but the precursor material of tektites is primarily of terrestrial origin, as determined from isotopic measurements. Moldavite gets its name from the town of Moldauthein in the Czech Republic where it was first found. Aj keď Vltavín-  Moldavit bol označovaný ako mimozemský - zrejme nie je to tento prípad. Gemologicky Vltavín je oxid kremičitý a oxid hlinitý. Roku 1787 urobil profesor Karlovej univerzity doktor Josef Mayer zaujímavý objav neďaleko Týna nad Vltavou. Behom svojho výskumu objavil niekoľko prírodných skiel, pre ktoré sa časom vžil názov vltavíny (či moldavity) podľa českej rieky Vltavy (nemecky - Moldau), v jej blízkosti boli urobené prvé nálezy.  Ako prírodné sklo, podobné obsidiánu , nemá kryštalickú štruktúru. It has a hardness of about 5.5 on the Mohs scale , and a density of 2.32 to 2.38, similar to obsidian. Má tvrdosť asi 5,5 je podobný obsidiánu, má sklovitý lesk a je priesvitný.  Farbu má fľašovo zelenú až hnedozelenú, čiernozelenú.  Vltavín si  získal pozornosť vďaka svojmu neobvyklému pôvodu. Je tvorený zo zhustenej skaly páry po dopade meteoritu .Moldavite is a bottle-green to brown-green gemstone belonging to the tektite group. You will sometimes see moldavite touted as "the only known extraterrestrial gemstone on Earth" or "the gemstone from the stars." Niekedy môžete vidieť Vltavín ponúkaný aj  ako "jediný známy mimozemskej drahokam na Zemi" alebo "drahý kameň z hviezd."                                                                                                                                                                     Tektity nájdené na Morave sa volajú moravity, sú nájdené  prevážne ve strednej oblasti toku rieky Jihlavy. Ďalšie menej významné lokality je možné objaviť i v susednom Rakúsku. Približne 100 rokov po objavení vltavínu, boli podobné objavy aj v iných lokalitách vo svete.

Vltavín sa používa ako talizman či amulet prinášajúci šťastie a plodnosť. Má veľmi aktivujúci vplyv na iné kryštály, ktoré podporuje k vyšším vibráciam. Vltavín pomáha pri relaxácii, navodzuje veštecké sny. Je použiteľný univerzálne.Je obdarený mimoriadne vysokými vibráciami, ktoré otvárajú a čistia rôzne bloky a harmonizujú čakry. Zmierňuje bolesti hlavy, odstraňuje únavu, malátnosť, zvyšuje imunitu, používa sa pri chrípke a chudokrvnosti. Priradená čakra: korunná (Sahasrara) Ak si položíte Vltavín na krk, nadväzuje spojenie s medziplanetárnymi poslami, najmä tými, ktorý majú na starosti ekologický stav Zeme a jej uzdravenie.
Upozornenie: Vltavín je krehší kameň, nemal by sa preto čistiť soľou, aby nenarušil jeho povrch.

 

 

ŠPERKOVÉ KAMENE ORGANICKÉHO PÔVODU –amonite - ammolite,  arašidové drevo, jantár,  korál, slonová kosť, perla,  

 

Medzi organické drahokamy- šperkové kamene patrí: jantár - jantár , slonová kosť, korál , perla a amonite, ammolite, arašidové drevo.  Amber and jet are derived from plant materials, while ivory, pearl and ammolite have their source in the animal kingdom. Jantár je odvodený z rastlinných materiálov, pričom slonovina, perly , amonite a ammolite majú zdroj v živočíšnej ríši. Some gems which appear to have an animal source, such as fossilized coral or petrified wood, are actually crystalline, since the original organic material has been replaced by jasper or chalcedony . Niektoré kamene, ktoré vyzerajú, že sú živočíšneho pôvodu  ako napr. skamenené koraly či skamenené drevo- arašidové, sú vlastne kryštalické, v pôvodnom organickom materiáli boli nahradené jaspisom alebo chalcedonom. Hmota vytvorená živými organizmami sa označuje tiež ako „organogénna“. Jej zdrojmi môžu byť mäkkýše (vytvárajúce perly), polypy (ich kostrové zvyšky budujú koraly), ale i fosilizovaná živica stromov (z nej s utvoril jantár). Aj slonovina, gagát a perleťovina patria medzi organogénne prírodniny. Keďže tieto materiály nie sú „kamenné“, nemajú takú trvanlivosť ako drahokamy minerálneho pôvodu. Nebrúsia sa na nich plochy, ale najčastejšie bývajú leštené, vyrezávané a prevŕtané, prípadne vo forme guliek navlečené na šnúry.

 

Amonite

je často prezývaný ako hadí kamen tj. snakestone.Fosílie sú pozostatkami pravekých tvorov a rastlín, ktoré zahynuli pred miliónmi rokov a počas rokov sa zmenila na kamene.                                                                    Kedže boli kedysi živé sú úzko spojené s piatym elemenom Akašou. Predstavujú večnosť, čas a vývoj.  Sú hmatateľným dôkazom, že nič v prírode nie je stratené.Všeobecne ich môžeme používať k ochraným účelom i k predĺženiu veku života. Sledovanie závitov amonitu až do stredu by nám malo pomôcť prísť k samotnému koreňu veci, ku koreňu problému, k jeho podstate.

Sú obzvlásť účinné pri priložení na korunnú čakru a trietie oko, aktivizujú metafyzické schopnosti a interdimenzionálny prieskum.  Predstavujú uzavrený kruh a okamžité poznanie miesta. Má v sebe zakodovanú cestu duše a je vhodnou podporou pri znovuzrodení. Tento kameň vás uvedie hlboko do vášho vnútra a vedie k uceleniu. Aktivácia osobného poslania a duchovná vôľa pretvárajú negatívnu energiu v jemne plynúcu pozitívnu špirálu. Je mocným nástrojom karmickej očisty a priložený na tretie oko uvoľňuje nutkavé myšlienky a duševné príkazy z minulého života.

Amonit je považovaný všeobecne za kameň nesmierneho záujmu a úcty, dávali sa do príbytkov na zaistenie magickej ochrany, slúžili k vyvolávaniu stavov tranzu a vytrženia. Ich prostredníctvom sa vraj dalo dosiahnúť osvietenie. Alchymisti ich nosili ako ochranu pred silami démonov. Predstavujú kozmické vedomie a najhlbšiu mystériu. Označujú sa ako Buddhová inkarnácia ako kolo zákona, symbol osem dielnej cesty himalájskeho buddhizmu ako schody vedúce k osvieteniu. 

 

Ammolite

Je vzácny drahokam organického pôvodu, ktorý je pomerne nový na trh, s komerčnou ťažbou sa začína až v roku 1981. Ammolite je skamenená škrupina amonitov, ktoré sú zložené prevažne z aragonitu, rovnaký nerast, ktorý tvorí perleťové perly. Jeho hlavnou atrakciou je opálová hra farieb. Dúhová  hra farieb je  v jemných vzorkách, väčšinou v odtieňoch zelenej a červenej, i  keď všetky spektrálne farby sú možné. The iridescence is due to the microstructure of the aragonite: unlike most other gems, whose colors come from light absorption, the iridescent color of ammolite comes from interference with the light that rebounds from stacked layers of thin platelets that make up the aragonite. Iridescencia je kvôli aragonitu: na rozdiel od väčšiny iných šperkov, ktorých farby pochádzajú z absorpcie svetla, dúhové farby ammolite pochádzajú zo zásahov do svetla, ktoré sa odrazí od naukladaných vrstiev tenkých doštičiek, ktoré tvoria aragonit. The thicker the layers, the more reds and greens are produced; the thinner the layers, the more blues and violets predominate. Hrubšie vrstvy-  tým majú viac červenej a zelenej; tenšie vrstvy -  majú viac modrej a fialkovej farby. Doteraz ammolite bol nájdený iba vo východných svahoch Skalistých hôr v Spojených štátoch a Kanade, predovšetkým v Alberte a Montane. Bolo známe, že domorodci z Ameriky po stovky rokov verili v jeho čarovnú moc. V roku 1981 svet bižutérie-  konfederácia (CIBJO) oficiálne uznal ammolite ako drahokam. Chemické zloženie ammolite je trochu variabilné. Okrem aragonitu môže tiež zahŕňať vápenec, kremik, pyrit alebo iné minerálne látky. Sám o sebe môže obsahovať množstvo stopových prvkov, vrátane bárium, chróm, meď, železo, horčík, mangán, stroncium, titán, vanád. Ammolite je pomerne mäkký, s tvrdosťou asi 4 na stupnici Mohs . Jeho špecifická váha je 2,75 - 2,80 a jeho index lomu je 1,52-1,68. Ammolite sám o sebe je vlastne veľmi tenký , asi 0,5 - 0,8 mm . Ammolite je takmer vždy nachádza v matici, ktorá je obvykle šedej až hnedej bridlice, kriedovou íl, alebo vápenec.

 

Arašidové drevo

Peanut wood is a variety of petrified wood, where the shape and structure of the wood is pre- served when the original organic material is replaced by quartz. Arašidové drevo je rôzne skamenené drevo, kde  tvar a štruktúru dreva pôvodný organický materiál nahradil kremeň.

 

 

 

 

 Jantár

Je skamenená  fosílna živica treťohorných ihličnatých stromov- tvrdená živica z borovice, je jedným z mála drahokamov organického pôvodu. Je väčšinou zlatožltej, alebo zlato oranžovej farby, ale môže byť aj zelený, fialový, hyacintovo červený, čierny, vzácne modrý. Jantár bol využívaný už od predhistorických čias na šperky, amulety a náboženské predmety. Vo výnimočných prípadoch obsahuje inklúzie hmyzu, rastlín  alebo pyritov. Napriek tomu, že jantár prežil milióny rokov, je citlivý na kyseliny, benzín, alkohol a rôzne žieraviny. Je horľavý / taví sa /, s typickou vôňou kadidla. Jantár je ľahký, v slanej vode nadnášaný. Vyskytuje sa v rôznych častiach sveta. Najvhodnejší na šperky je Baltský jantár / succinit /. Najväčší Baltský jantár váži 5960 gramov, vykopali ho v roku 2005. Existuje mnoho imitácii jantáru, niektoré prírodné / rôzne živice /, alebo syntetické / celuloid, bakelit, polystyrén /. Jednoduché testy na identifikáciu prírodného jantáru: Špeciálna vôňa pri tavení, pláva v slanej vode / 7 – 8 lyžičiek soli, do 300 mililitrov vody /, inklúzie. V poslednej dobe je jantár opäť vyhľadávaný a žiadaný ako drahokam.

Väčšina jantáru je nájdený v Baltskom mori, kde sa tvoril pred asi 50 miliónmi rokov.

Najväčšie ložiská jantáru na svete sú v blízkosti Kaliningrad, Rusko, a tam sú veľké rezervy v morskom dne v Baltickom mori.

 

Korál

Precious coral is a species of coral that grows in rocky seabottoms. Drahý korál je druh koralu, ktorý rastie v skalných seabottoms. Coral exhibits a range of warm reddish pink colors ranging from salmon pink to deep red. Coral vykazuje teplé červené ružové farby - od lososovo ružovú až po tmavo červenú. Ako bohato tvarovaný produkt morských živočíchov nás spája koral s prúdiacou premenlivosťou a životodarnú očistou silou vody. Ukazuje nám, že premena a stálosť sú princípy navzájom sa doplňujúce a učí nás ako neústupnosti tak i prispôsobivosti, vnútorne zostaneme pevní, ale napriek tomu sa necháme unášať prúdom života. Biely koral očisťuje od zaťažujúcich, temných a spletitých myšlienok a negatívnych predstáv, ostrie náš rozum a posilňuje intelekt. Lieči mnohé choroby kostí a podporuje funkciu močového ústrojenstva. Ružovobiely a ružový koral má jemnejší, ale zato pôsobivejšie vplyv v oblasti duševnej a duchovnej. Lososovo ružový koral podporuje krvný obeh, stavbu krvných teliesok a odplavovanie v krvi nazhromaždených nečistôt, podporuje funkciu močového mechúra a čistí obličky. Červený koral je známy ako talizman proti urieknutiu a očarovanie, ale hlavne ako nositeľ pozemskej životnej energie. U rôznych národov bývalo zvykom vešať deťom okolo krku náhrdelník z červených koralov alebo ho pokladať do kolísky ako ochranu proti oslabujúcim vplyvom a na posilnenie energie a rastu zubov, alebo rastu všeobecne. červený machový koral symbolizuje svojím červeným odtieňom pôžitok a radosť, lásku, pokoru, harmóniu, materstvo, plodnosť a sexuálnu túžbu. Zavesený v dome je používaný ako talizman, ochraňujúci pred nebezpečenstvom. V dávnych dobách bol tiež nevyhnutným amuletom proti urieknutiu. Nosený by mal byť pri ohrozenom tehotenstva či neplodnosti. Ženám, ktorým sa nedarí otehotnieť, je tak doporučované nosiť napríklad náušnice z koralu. Používaný je tiež pri anémii, zastavuje krvácanie, zabraňuje vraj potratom a uľahčuje pôrod. Astrologicky priradené: Býk, Rak, Váhy, Ryby, Baran

 

Fosílny Coral

Fossil coral is a decorative material that is formed when ancient coral is gradually replaced with agate. Fosílny koral je dekoratívny materiál, ktorý vzniká, keď  staré koraly postupne nahrádzajú achát. The proper name for this material is agatized coral. Správne meno pre tento materiál je agatized koralový.

 

Perla

Hmota vytvorená živými organizmami sa označuje tiež ako „organogénna“. Jej zdrojmi môžu byť mäkkýše -vytvárajúce perly, Prírodné perly boli vždy veľmi vzácne. Only a tiny percentage of mollusks (less than 1 in a thousand) will produce a pearl during their lifetime, and most of these pearls will be unsuitable for jewelry, due to poor size, color or other flaws. Len malé percento z mäkkýšov (menej ako 1 z tisíc) bude vyrábať perlu počas svojho života, a väčšina z týchto perál budú nevhodné pre šperky, kvôli zlej veľkosti, farby alebo iných nerovností. These days natural pearls are even rarer, due to overharvesting and pollution. V týchto dňoch prírodné perly sú ešte vzácnejšie kvôli  znečisteniu morí a riek. Most of the natural pearls on the market are reworked from estate jewelry. Väčšina prírodných perál sa upravuje pre šperky. The vast majority of pearls available today are so-called cultured pearls . Drvivá väčšina z perál sú dnes k dispozícii ako tzv. kultivované perly . Like natural pearls, they are produced by mollusks. Rovnako ako prírodný perly, sú vyrobené z mäkkýšov, aleBut they require the intervention of humans to get the process started. aby proces začal -vyžaduje zásah človeka.Pearls are products of bivalve mollusks (mainly oysters and mussels). Perly sú produkty živých mäkkýšov -predovšetkým ustrice a slávky jedlej. They are built up of nacre, which is mainly calcium carbonate in the form of aragonite crystals. Sú postavené z perlete, čo je hlavne uhličitan vápenatý vo forme aragonitu kryštálov, môžu byť pestované ako morské a sladkovodné druhy. A shell bead or a piece of mantle tissue from another individual is inserted into the interior of the animal. The composition and structure of this nacre is more or less identical to that which forms under natural conditions. Zloženie a štruktúra tejto perlete je viac či menej podobná tej, ktorá tvorí za prirodzených podmienok. The thin layers create a diffraction phenomenon that is responsible for the surface pearly luster, and if the layers are sufficiently thick and properly aligned, may result in that most prized of all pearl characteristics, an iridescence called "orient." Tenké vrstvy vytvorí difrakčný jav, ktorý je zodpovedný za povrch s  perleťovým leskom, a ak vrstvy sú dostatočne silné , môže mať za následok, že sú najcennejšie zo všetkých charakteristík Pearl - iridescence s názvom "Orient". Kultivovací proces sladkovodných perál sa koná od 6 mesiacov do 3 rokov alebo viac, v závislosti na podmienkach a druhu. Rôzne druhy sladkovodných mušlí sú schopné produkovať širšiu škálu prirodzených farieb ako väčšina morských mäkkýšov: od bielej, krémovej, žltej, zlatej, striebornej, modrej a hnedej až sivej,They also grow faster and will tolerate multiple tissue nucleations, so that a harvest of 30-40 pearls from a single mollusk in 2 years is possible. rastú rýchlejšie , takže zber 30-40 perál z jedného mäkkýša je možný do 2 rokov.The slower growing bead nucleated, saltwater types will generally yield only 1 or 2 pearls per animal. Pomalšie rastú jadrá slaných typov- všeobecne prinesie len 1 alebo 2 perly na mäkkýš.This is why the freshwater cultured pearls are so much less expensive. To je dôvod, prečo sladkovodné kultivované perly sú  oveľa lacnejšie. Primárnymi zdrojmi produkcie sladkovodných kultivovaných perál sú Čína, Japonsko a Spojené štáty.