OBRAZY PODĽA TECHNIKY (akryl - olej - akvarel...)

Prehľad výtvarných techník:

AIRBRUSH- Alebo tzv.americká retuš, (obraz vzniká nanášaním farebného pigmentu na podklad rozprašovaním, striekaním)
AKRYL- Technika maľby disperznými farbami na báze polyakrylových živíc a zmesi...
Zistite viac

Prehľad výtvarných techník:

AIRBRUSH- Alebo tzv.americká retuš, (obraz vzniká nanášaním farebného pigmentu na podklad rozprašovaním, striekaním)
AKRYL- Technika maľby disperznými farbami na báze polyakrylových živíc a zmesi pigmentov. Vlastnosti akrylových farieb sú podobné olejovým farbám, na riedenie je potrebná len voda. Trvanlivosť podľa prostredia je cca 30 – 70 rokov.
AKVAREL- Akvarel je maliarska technika využívajúca vodorozpustné pigmenty. Toto médium využíva vodu a najčastejšie sa používa na papieri.
ANAMORFÓZA (Anamorfia)- Technika tvorby priestorových ilúzii. Spočíva v tvorbe dvojrozmerných (2D) obrazov, javiacich sa z istého uhla trojdimenzionálne (3D). Špeciálnym druhom je tzv. Cylindrická Anamorfóza
ASAMBLÁŽ- Výtvarná technika podobná koláži, kde je obraz rozšírený do tretieho rozmeru
BATIKOVANIE- Vytváranie abstraktných vzorov na látku (pomocou špagátu a farby na textil)
DECOUPAGE/servítková technika- Spôsob dekorácie rôznych predmetov z dreva, plastu, hliny, skla, atď. prilepovaním servítok
ENKAUSTIKA- Maľba voskom (pomocou špeciálneho vosku roztápaného enkaustickou žehličkou, nanášaného na papier)
FROTÁŽ- Prenášanie textúry, reliéfu, štruktúry (napr. látky, mince, listy) na plochu.
GRAFFITI- Spôsob písania, kresby pomocou farby v spreji (na múry, betónové plochy ...)
GRAFIKA- Prenesenie kresby do hmoty a technologickým postupom umožňuje vytvoriť viac kópií (bežne sa používa k ilustrovaniu kníh, na plagáty, exlibris). GVAŠ- Je technika na rozhraní akvarelu a tempery. Konzistenciou a vlastnosťami sú gvašové farby blízke temperám.
AlCHYMÁŽ- zmena pôvodného výtlačku chemikáliami
KRAKELOVANIE- Technika imitácie starožitností, tvorí dojem, že povrch je popraskaný
KRESBA –Je záznam kresliacim nástrojom napr. ceruzkou na papieri, textile a iných materiáloch. Druhy kresby: Grifonáž- Kresba na okraji papiera, Skica- skratkovitá rýchla kresba, Študijná kresba- podľa modelu, Prípravná kresba- prenáša sa na omietku, drevo, Umelecká kresba- volná (fotorealistická, gestická, automatická atd.)
KOLÁŽ- Je výtvarná technika, založená na lepení kúskov papiera, alebo textilu.
LAVÍROVANIE- Rozmývanie kresby pomocou mokrého štetca, niekedy aj namočeného do riedkej tekutej farby.
LEPT- Je grafická technika- tlač z hĺbky, používa sa kovová doska (meď, zinok). Kresba sa tvorí pomocou kyseliny, ktorá leptá nechránené miesta kovovej dosky.
LITOGRAFIA- Litografia-kameňotlač patrí medzi grafické techniky, princíp vzájomného odpudzovania mastnoty a vody.
OLEJOMAĽBA- Farbivo je zmiešané s olejom (najviac sa používa ľanový alebo orechový). Charakter oleja obsiahnutého vo farbách ovplyvňuje kryciu schopnosť farieb.
PAKETÁŽ- Obaľovanie predmetov papierom, igelitom, alebo textíliou
PASTEL- Výtvarná technika na rozhraní maľby a kresby. Farby sa prekrývajú, miešajú a roztierajú priamo na papieri. Rozoznávame suché, olejové a voskové pastely
PATCHWORK- Zošívanie menších kúskov látky do zvoleného vzoru
REDEFINÁCIA- Zmena objektu z úžitkového na umelecký/upravenie a vloženie úžitkového predmetu do umeleckého diela, nadobúda estetickú funkciu
SCOUBIDOU- vytváranie ozdôb a šperkou pomocou farebných bužírok
SGRAFITO- je grafická technika, dielo vzniká vyškrabávaním do viacvrstvovej hladenej omietky. Odškrabaním vrchnej omietky sa odkrýva spodná vrstva čím sa vytvára motív.
SUCHÁ IHLA- Technika suchej ihly je typ lineárnej rytiny (grafická technika), ktorá však namiesto rydiel používa oceľovú ihlu na vyrývanie do hladkého povrchu medenej dosky.
TEMPERA- Temperové farby sú riediteľné vodou a majú vysoké krycie vlastnosti podobné akrylovým farbám, na rozdiel od nich je však možné temperu po zaschnutí znova rozmyť. VITRÁŽ- Sklenená plocha vytvorená z kúskov farebných skiel, ktoré sú spojené olovenými, alebo medenými páskami, najčastejšie sa vyskytujú v kostoloch, chrámoch, katedrálach


Menej