Remeslá

U P O Z O R N E N I E- pri objednávke -"množstvo" vždy ponechať číslo 1 (ks)- nakoľko každý kus je originál !!! (objednávka platí až po oznámení zákazníkovi-zo strany predávajúceho, že dielo je...
Zistite viac

U P O Z O R N E N I E- pri objednávke -"množstvo" vždy ponechať číslo 1 (ks)- nakoľko každý kus je originál !!! (objednávka platí až po oznámení zákazníkovi-zo strany predávajúceho, že dielo je dostupné, nakoľko môže byť už predané - v niektorých prípadoch je možné dať znova ho namaľovať ).                               

Umenie je jedna z foriem osvojovania si sveta človekom. Je predmetom skúmania estetiky, umenovedy a filozofie umenia. Umenie môže znamenať aj používanie istých duchovných kvalít alebo manuálnej zručnosti pri realizácii určitého diela. Umenie je forma maximálneho bytia človeka spočívajúca v cieľavedomom pretváraní škaredého alebo esteticky neúčinného či menej účinného na krásu v koncentrovanej podobe. Môže ísť o výtvarné umenie, literárne umenie a pod. Zmyslom umenia, je vytvoriť niečo krásne. Za krásne predmety - objekty označujeme tie, ktoré sú alebo môžu byť vnímané ako krásne. Umelecké dielo je viditeľným materiálnym vyjadrením tvorivých schopností človeka. Základné druhy výtvarného umenie sú: architektúru, sochárstvo a maliarstvo. K týmto trom disciplínam sa priraďujú kresba, grafika, fotografia a rozsiahla oblasť úžitkového umenia- napr. umelecké remeslá, umelecký priemysel, priemyslové výtvarníctvo a dizajn, užitková keramika, sklo a pod. Výtvarné umenie charakterizujeme ako oblasť umeleckej tvorby, ako vizuálne (zrakové) umenie, ktorého základom je opticky vnímateľné zobrazenie. Ide teda o umenie, ktoré sa rozvíja v ploche a v priestore a ktorého základnými výrazovými prostriedkami sú línia, tvar a farba.
- Diela výtvarného umenia môžu byť trojrozmerné (priestorové) ako sú diela architektonické, sochárske, umeleckoremeselné alebo plošné - maľba, kresba, grafika. Architektúra a umelecké remeslo plnia úžitkové funkcie. Dnes vieme, čo pod pojem výtvarné umenie patrí, pritom klasifikácia jeho disciplín alebo výsledkov práce môže byť rôznorodá, podľa toho, aké hľadisko použijeme, napr. z hľadiska autorstva alebo miery profesionality na:
a) profesionálne (diela vytvárajú školení výtvarní umelci ako výsledok svojej profesionálne zacielenej činnosti),
b) neprofesionálne (Sem patria diela, ktorých autori sú či už anonymní, alebo konkrétne známi tvorcovia - neprofesionáli. Niektorí sa venujú výtvarníctvu ako svojmu koníčku - amatérski výtvarníci, niekto výtvarný prejav využíva popri zamestnaní - ľudoví umelci, ale aj neškolení výtvarníci, ktorí systematicky výtvarne pracujú i predávajú svoje diela originálneho, ale neškoleného rukopisu - tzv. sviatoční maliari alebo insitní umelci)


Menej